2010 Roy Griak Invitational

September 25th, 2010

Girls Gold – Full Results

116 – Racole Karels – 20:55
186  - Cassie Beseman – 21:34
267  - Ciarrin Covington – 22:14
293  - Lizzie Fudge – 22:28
353  - Sydney Karels – 22:57
411  - Tanya Berns – 23:43
445  - Mary Riestenberg – 24:26
447 – Emma Sweere – 24:29
449 – Kellyn Barney – 24:30
452 – Jessica Dreier – 24:37

Boys Gold – Full Results

82 – Klaus Weber – 17:11
148  - Brady Speicher – 17:40
237 – Dalton Dahms – 18:05
247 – Brandon Karels – 18:08
251 – Andrew Riestenberg – 18:09
307 – Nick Carignan – 18:28
366 – David Altstadt – 18:54
404 – Chris Knutson – 19:11
421 – Mark Shipman – 19:22
435 – Shane McClellan – 19:35

On September 25, 2010, the girls and boys competed at the 25th Annual Roy Griak Invitational held at the University of Minnesota. Both girls and guys competed in the High School Gold race, which featured the top teams from Minnesota, Iowa, Wisconsin, North Dakota, South Dakota, as well as a few other states. The girls team placed 44 out of 54 teams while the boys finished 34 out of 55 teams.

2010 Bagley Invite

September 21st, 2010

Bagley race footage: http://sharing.theflip.com/session/2c0df3b67aa6551d1ae6b1bc0b9bdf32/video/18600779

Varsity Boys – Full Results

3 – Keith Schornack – 16:57
14 – Johannes Goedeking – 18:16
18 – Jayden Cullen – 18:23
30 – Billy Beseman – 18:44
47 – Mark Huebsch – 19:05
57 – Tanner Monson – 19:21
69 – Josh Werner – 19:44

Varsity Girls – Full Results

JV Boys – Full Results

31 – John Huber – 21:45
32 – Seth Stafki – 21:47
33 – Jack Stigman – 21:49
38 – Elliot Werner – 21:54
52 – Alec Bjerke – 22:51
56 – Kiowa Wieser-Matthews – 23:24
58 – Griffin Helmeke – 23:29

JV Girls – Full Results

2 – Emma Sweere – 18:59
3 – Emily Tobkin – 19:35
4 – Maegan Stammen – 19:46
5 – Mary Riestenberg – 19:54
15 – Darriean Stokke – 21:49

JH Boys – Full Results

3 – Kanyon Edvall – 12:12
5 – Hunter Salathe – 12:35
6 – Daniel Hill –  12:42
31 – Nathan Coleman – 14:28
48 – Levi Syvter – 15:11
50 – Tyler Wieser-Matthews – 15:14
61 – Michael Beach – 16:13
70 – Matthew Siira – 16:20
80 – Rory Risk – 17:09
83 –  Austin Gray – 17:25

JH Girls – Full Results

7 – Emily Swyter – 15:08
9 – Allie Hoeft – 15:11
11 – Olivia Nelson – 15:31
30 – Samantha Dreier – 18:02






2010 Little Falls Invite

September 16th, 2010

Varsity Boys – Full Results

6 – Keith Schornack – 16:47
9 – Klaus Weber – 16:52
21 – Dalton Dahms – 17:21
22 – Brady Spiecher – 17:22
23 – Nick Carignan – 17:26
30 – Brandon Karels – 17:35
33 – Andrew Riestenberg – 17:43

Varsity Girls – Full Results

26 – Cassie Beseman – 16:07
44 – Racole Karels – 16:37
53 – Lizzie Fudge – 16:47
54 – Ciarrin Covington – 16:48
59 – Mary Riestenberg – 16:58
97 – Tanya Berns – 18:24
99 – Jessica Dreier – 18:30

JV Boys – Full Results

8 – David Altstadt – 18:30
12 – Johannes Goedeking – 18:37
14 – Jayden Cullen – 18:49
15 – Chris Knutson – 18:50
22 – Mark Shipman – 18:59
23 – Shane McClellan – 19:05
29 – Mark Huebsch – 19:23
35 – Josh Werner – 19:24
101 – John Huber – 21:15
130 – Jack Stigman – 21:40
133 – Seth Stafki – 21:43
156 – Elliot Werner – 22:14
179 – Griffin Helemeke – 23:11
197 – Kiowa Wieser-Matthews – 23:53
201 – David Misheski – 24:10
206 – Alec Bjerke – 24:19

JV Girls – Full Results

26 – Sydney Karels – 17:53
50 – Reagan Vaughan – 18:49
52 – Kellyn Barney – 18:50
55 – Emma Sweere – 19:05
69 – Emily Tobkin – 19:35
76 – Maegan Stammen – 19:52
88 – Darriean Stokke – 21:27

JH Boys – Full Results

1 – Billy Beseman – 11:25
7 – Tanner Monson – 11:54
10 – Kanyon Edvall – 12:03
11 – Hunter Salathe – 12:09
16 – Daniel Hill – 12:26
71 – Levi Swyter – 14:14
72 – Nathan Coleman – 14:15
144 – Tyler Wieser-Matthews – 15:29
154 – Matthew Siira – 15:56
163 – Michael Beach – 16:20
169 – Rory Risk – 16:32
188 – Austin Gray – 18:17

JH Girls – Full Results

22 – Emily Swyter – 14:20
51 – Alli Hoeft – 15:17
69 – Olivia Nelson – 15:55
85 – Sam Dreier – 16:30

2010 Staples Invite

September 11th, 2010

Staples race footage: http://sharing.theflip.com/session/059285ac5616af013638f890b38fbfbc/video/18322395

Varsity Boys – Full Results

3 – Klaus Weber – 17:36
4 – Keith Schornack – 17:51
5 – Brandon Karels – 18:01
6 – Brady Speicher – 18:08
10 – Nic Carigan – 18:40
11- Dalton Dahms – 18:45
12 – Andrew Riestenberg – 18:49

Varsity Girls – Full Results

6 – Cassie Beseman – 16:58
7 – Racole Karels – 17:01
8 – Mary Riestenberg – 17:08
12 – Ciarren Covington – 17:38
13 – Lizzie Fudge – 17:42
24 – Jessica Dreier – 18:35
30 – Tonya Berns – 19:03

JV Boys – Full Results

1 – David Altstadt – 19:08
2 – Shane McClellan – 19:26
3 – Chris Knutson – 19:34
4 – Johannes Goedeking – 19:38
6 – Mark Huebsch - 20:09
7 – Jayden Cullen – 20:21
10 – Josh Werner – 20:24
12 – Mark Shipman – 20:31
16 – Hunter Salathe – 20:59
22 – Daniel Hill – 21:33
30 – Seth Stafki – 22:39
31 – John Huber – 22:50
33 – Elliot Werner - 22:59
34 – Jack Stigman – 23:04
38 – Griffin Helmeke – 23:44
48 – Kiowa Wieser-Matthews – 25:18
49 – David Misheski – 26:31

JV Girls – Full Results

3 – Emma Sweere - 19:21
6 – Kellyn Barney – 19:47
8 – Reagan Vaughan – 19:55
12 – Emily Tobkin – 20:12
17 – Maegan Stammen – 20:36
21 – Darriean Stokke – 21:47
23 – Sam Dreier – 22:01

JH Boys – Full Results

1 – Billy Beseman – 11:29
2 – Tanner Monson – 11:35
3 – Kanyon Edvall – 11:36
7 – Tyler Wieser-Matthews – 13:16
11 – Nathan Coleman – 14:09
15 – Micheal Beach – 15:10
16 – Matthew Siira – 15:24

JH Girls – Full Results

1 – Sydney Karels – 13:06
5 – Emily Swyter – 14:20
6 – Allie Hoeft – 14:56
8 – Olivia Nelson – 14:59


2010 Rolf Melby Invite – St. Olaf

September 2nd, 2010

Varsity Girls – Full Results

28 – Racole Karels – 16:35
45 – Ciarren Covinton – 16:50
46 – Mary Riestenberg – 16:51
48 – Cassie Beseman – 16:55
91 – Lizzie Fudge – 17:45
118 – Sydney Karels – 18:13
130 – Jessica Dreier – 18:20
182 – Tonya Berns – 19:00
232 – Reagan Vaughan – 19:33
233 – Kellyn Barney – 19:35
244 – Emma Sweere – 19:41
310 – Emily Tobkin – 20:28
320 – Maegan Stamen – 20:38
334 – Olivia Nelson – 20:53
335 – Emily Swyter – 20:53
395 – Darriean Stokke – 22:32
396 – Sam Dreier – 22:32
405 – Allie Hoeft – 22:42

Varsity Boys – Full Results

23 – Keith Schornack – 17:17
32 – Brady Speicher – 17:33
38 – Brandon Karels – 17:36
46 – Klaus Weber – 17:45
63 – Dalton Dahms – 18:00
90 – Andrew Riestenberg – 18:19
136 – David Altstadt – 19:03
141 – Shane McClellan – 19:05
168 – Mark Shipman – 19:23
198 – Billy Beseman – 19:39
207 – Tanner Monson – 19:48
221 – Mark Huebsch – 19:54
237 – Chris Knutson – 20:05
241 Johannes Goedeking – 20:06
263 Jayden Cullen – 20:18
265 Kanyon Edvall – 20:20
266 Josh Werner – 20:20
433 Hunter Salathe – 22:12
443 John Huber – 22:15
460 Daniel Hill – 22:26
482 Jack Stigman – 22:38
577 Seth Stafki – 24:00
603 Griffin Helmeke – 24:29
604 Elliot Werner – 24:33
631 Tyler Wieser-Matthews – 26:05
633 Nathan Coleman – 26:07
657 Kiowa Wierser-Matthews – 27:13
661 Matthew Siira – 27:35
668 David Misheski – 28:36
669 Alec Bjerke – 28:37

2010 Perham Cross Country Schedule

August 16th, 2010

Saturday, August 21st – Perham CC 2 mile Time Trail          8:00 a.m.          JH, JV, & V

Monday, August 30th – Moorhead Invite          10:00 a.m.          JH, JV, & V

Friday, September 3th – Rolf Mellby Invite (St. Olaf)          9:00 a.m.          JH, JV, & V

Saturday, September 11th – Staples Invite          12:00 p.m.          JH, JV, & V

Thursday, September 16th – Little Falls Invite          4:15 p.m.          JH, JV, & V

Tuesday, September 21th – Bagley Invite (Section Preview)          4:30 p.m.          JH, JV, & V

Saturday, September 25th – Roy Griak Invite          2:00 p.m.          Varsity (Top 10)

Thursday, September 30th – Fergus Falls Invite          4:00 p.m.          JH, JV, & V

Thursday, October 7th – Perham Invite          4:30 p.m.          JH, JV, & V

Tuesday, October 12th – HOL Conference Meet (Warroad)          4:00 p.m.          JH, JV, & V

Monday, October 18th – Park Rapids Invite          4:00 p.m.          JH, JV, & V

Thursday, October 21st – October 24th ———-  MEA Break ———-       Practice at 8:00 a.m.                         Top 9 Mandatory

Friday, October 29th – Section 8A Meet (Bagley)          4:00 p.m.          Varsity (Top 9)

Saturday, November 6th – Class A State Meet          10:00 a.m. Varsity (Top 9)

Saturday, November 13th – Nike Heartland Regionals (Sioux Falls, SD)          TBA          JV & V

Sunday, November 14th – Cross Country Banquet          Prairie Wind Cafeteria (6:00-8:00)          JH, JV, & V

Saturday, Nov. 27th – Footlocker Midwest Championships           TBA          JV & V

2010 Perham CC Camp Fun Run

July 25th, 2010

2009 Class A State Championships – St. Olaf

November 7th, 2009

Girls
1 – Maddie McClellan, 12 – 14:55.2
16 – Holly Sheets, 12 – 15:45.0
44 – Shayla Fulford, 12 – 16:13.0
56 – Lizzie Fudge, 8 – 16:25.6
58 – Racole Karels, 8 – 16:28.1
79 – Abby Anderson, 12 – 16:44.6
149 – Ciarrin Covington, 9 – 18:20.2

2009 Girls Full Results

Boys
7 – Sam Stoll, 12 – 16:40.5
19 – Keith Schornack, 11 – 17:03.7
46 – Klaus Weber, 11 – 17:28.1
60 – Nick Carignan, 9 – 17:36.9
77 – Isaac Werner, 12 – 17:52.1
92 – Brandon Karels, 11 – 18:07.4
96 – Andrew Riestenberg, 11 – 18:10.2

2009 Boys Full Results